Najnowsze wpisy, strona 1


Rachunkowość
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: rachunkowość   księgowość   kalkulacja kosztów   sprawozdawczość   prowadzenie rachunkowości  
05 września 2015, 08:23

Wielu osobom rachunkowość kojarzy się z ciężka pracą, zobowiązaniami podatkowymi oraz kontrolami Urzędu Skarbowego. Oczywiście pojęcia te wiążą się z prowadzeniem rachunkowości, jednak nie oddają jej istoty. Głównym jej celem jest bowiem, gromadzenie, przetwarzanie oraz dostarczanie informacji o stanie finansowym danej jednostki gospodarczej. Są one szczególnie ważne, gdyż podjęcie dobrej decyzji gospodarczej, opiera się na ocenie aktualnego stanu przedsiębiorstwa, a zwłaszcza stanu finansów. 

 

Rachunkowość składa się z trzech podstawowych filarów - księgowości czyli ewidencji operacji gospodarczych, sprawozdawczości obejmującej sporządzanie sprawozdań finansowych, w celu zebrania i prezentacji informacji o stanie działalności oraz z kalkulacji, dotyczącej ponoszonych przez jednostkę kosztów. 

 

Ponieważ rachunkowość obejmuje tak ogromny zakres, to osoby z zajmujące się jej prowadzeniem, mają wiele obowiązków, a związku z tym muszą posiadać dużą wiedzę. Stąd też tak wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie księgowej lub korzystanie z usług biur rachunkowych. Jednak w większości przypadków najlepszą opcją okazuje się zlecenie prowadzenia księgowości biurom rachunkowym, ponieważ nie tylko jakość obsługi jest na bardzo wysokim poziomie, ale również cena jest bardzo atrakcyjna. 

Księgi rachunkowe - otwarcie, prowadzenie,...
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: rachunkowość   księgowość   księgi rachunkowe  
21 sierpnia 2015, 10:04

Przedsiębiorstwa takie jak spółki z o.o. to firmy zobowiązane do prowadzenia pełnej rachunkowości. Księgowość taką metodą prowadzi się, otwierając księgi rachunkowe, na których dokonuje się ewidencji operacji gospodarczych, które pod koniec okresu sprawozdawczego się zamyka. 

 

 

 

Otwarcia księgi handlowej dokonuje się na: 

dzień rozpoczęcia działalności, 

dzień będący początkiem każdego następnego roku obrotowego, 

dzień zmiany formy prawnej, połączenia albo podziału jednostki, 

dzień rozpoczęcia likwidacji bądź postępowania upadłościowego. 

 

 

Księgi zamyka się natomiast na dzień: 

dzień zakończenia roku obrotowego, 

dzień zakończenia działalności oraz sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, 

dzień poprzedzający zmianę formy prawnej lub postawienia w stan likwidacji bądź upadłości. 

 

 

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest bardzo trudne. Wymaga rozległej wiedzy z zakresu księgowości. Bardzo przydatne jest wcześniejsze doświadczenia, a podstawą jest ciągle podążanie za zmieniającymi się przepisami prawnymi. Dlatego też jednostki zobowiązane do prowadzenia księgowości w tej formie, powinny decydować się na wybór dobrego biura rachunkowego. 

Konta księgowe
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
07 sierpnia 2015, 12:09

Prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie w formie ksiąg rachunkowych wiąże się z otwarciem kont księgowych, na których dokonuje się ewidencji dokonanych w jednostce operacji gospodarczych. 

 

Każde konto księgowe składa się z strony debetowej oraz kredytowej. W zależności od tego czy konto służy do księgowania operacji aktywnych lub pasywnych, zapisów dokonuje się po jednej stronie konta. Tak więc zmniejszenia składników aktywów oraz zwiększenia składników pasywów ewidencjonuje po stronie kredytowej (prawa strona konta). Natomiast po przeciwnej stronie zapisuje się kwoty operacji zwieszających stan aktywów oraz zmniejszających stan pasywów. 

 

Każde konto księgowe oprócz tego że, jest podzielone na dwie strony musi także posiadać numer, nazwę oraz być wykazane w zakładowym planie kont.  

 

Podczas zamykania kont księgowych dokonuje się sumowania zapisów po obu stronach konta, co stanowi obrót, natomiast różnica między obrotami jest saldem, które może być debetowe lub kredytowe. 

Dokumenty w firmie
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: księgowość   dowody księgowe   porady księgowe   dokumenty księgowe  
10 czerwca 2015, 15:05

Przedsiębiorca, który chce prowadzić sprawie własną działalność gospodarczą musi wiedzieć, że podstawowym fundamentem na rozwój firmy jest dobrze uporządkowana i prowadzona księgowość w firmie.  

 
 Wszystkie wykonane ewidencje gospodarcze, jakie miały miejsce w firmie muszą być zaksięgowane oraz muszą posiadać potwierdzenie dokumentalne. Taki zapis w księgach rachunkowych nosi nazwę dowód księgowy.  

Zgodnie z ustawą rachunkowości dowody księgowe powinny być : 

-rzetelne 

-kompletne  

-wolne od błędów rachunkowych 

Przechowywanie dokumentacji firmy to jeden z wielu obowiązków przedsiębiorcy. 

Które dokumenty musisz bezwarunkowo trzymać? -

księgi podatkowe (dla pełnej księgowości – księgi rachunkowe, dla uproszczonej: PKPiR) 

-rejestry, 

-sprawozdania finansowe,

-ewidencje, 

-dokumenty inwentaryzacyjne, 

-dowody księgowe, 

-sprawozdania finansowe, 

-dowody transakcji, np. faktury 

-korekty, 

-duplikaty. 

Dokumentacja księgowa powinna być uporządkowana w sposób chronologiczny oraz odpowiednio uporządkowana. Jest to konieczne, aby w razie potrzeby można by było do nich zaglądnąć. 

 
WAŻNE! Dokumentacji księgowej nie można wyrzucić, gdyż w razie kontroli skarbowej stanowi podstawowe źródło informacji. 

Sprawozdanie finansowe
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: przedsiębiorstwo   prowadzenie firmy   sprawozdanie finansowe  
21 maja 2015, 14:25

Każdy przedsiębiorca zaczynając swoją karierę na prowadzeniu działalności gospodarczej musi pamiętać kilka bardzo ważnych obowiązków. Jednym z nich jest sporządzenie sprawozdania finansowego.  

 

Co to jest sprawozdanie finansowe i do czego służy?

 

Definicja sprawozdania finansowego prezentuje jako uporządkowane przedstawienie sytuacji finansowej i wyników finansowej działalności jednostki. Należy do jednych z najważniejszych raportów jakie muszą realizować podmioty gospodarcze. Zgodnie z ustawą rachunkowości sporządza się je na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy czyli pod koniec roku obrotowego. 

Sprawozdanie finansowe musi zawierać informację o każdym zdarzeniu gospodarczym jakie miało miejsce w przedsiębiorstwie w danym okresie i sytuacji finansowej, Obowiązkiem przedsiębiorcy jest wykonanie go w języku polski w polskiej walucie.  

 
 W skład sprawozdania finansowego wchodzi: 

bilans 

rachunek zysków i strat 

informacja dodatkowa 

 

Sprawozdanie finansowe przekazuje wiele niezbędnych informacji dla ich odbiorców. Z tego powodu muszą spełniać pewne standardy jakościowe, aby wiadomości w nich zawarte nie budziły zastrzeżeń. Powinny charakteryzować się:  

wiarygodnością (rzetelnością), 

zrozumiałością dla użytkowników, 

kompletnością, 

porównywalnością, 

sprawdzalnością, 

terminowością, 

ciągłością.