Najnowsze wpisy, strona 4


Uproszczona Księgowość
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: księgowość  
08 stycznia 2015, 07:43

Księgowość uproszczomaCo to jest księgowość uproszczona?

To pytanie często nurtuje każdego przedsiębiorcę rozpoczynającego prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Księgowość uproszczona może być prowadzona przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, u których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 1 200 000 euro. Główną funkcja uproszczonej księgowości jest właściwe obliczanie podatków.

Mamy 3 formy uproszczonej księgowości:

1. Karta podatkowa.

2. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

3. Podatkowa księga przychodów i rozchodów.

 

KARTA PODATKOWA- dostęp do niej ma niewielu przedsiębiorców prowadzących działalność. Polega na płaceniu stałej, określonej kwoty. Wysokość tej kwoty jest zależna od ilości mieszkańców, w której prowadzona jest działalność oraz od ilości pracowników, jakich posiada przedsiębiorca. Stawka jest odczytywana z tabeli i jest niezależna od osiąganego przychodu.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY- przedsiębiorca nie może uwzględniać w rozliczeniu żadnych kosztów i płaci określoną- stała stawkę podatku zależną tylko od przychodu. Korzyścią jest to, że stawki ryczałtu są niższe od skali podatkowej.

KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW- jest to jedna z najbardziej popularnych form prowadzenia księgowości przez przedsiębiorców . Podatek jest płacony od osiągniętych zysków, czyli od przychodów w firmie odliczamy koszty. Podatnik może rozliczyć się za pomocą skali podatkowej lub za pomocą stawki podatku liniowego.

Księgowość
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: księgowość  
20 czerwca 2014, 10:42

Z tym określeniem spotkał się na pewno każdy z nas. Są jednak osoby, które mylą je z pojęciem rachunkowości. Każdy początkujący przedsiębiorca musi wiedzieć, czym jest księgowość, zwłaszcza w przypadku, gdy chce ją prowadzić samodzielnie. A więc jest to forma udokumentowania operacji gospodarczych w aspekcie finansowym. Stosuje się ją w celu ustalenia kwoty podatku dochodowego, z jakiej musimy się rozliczyć w Urzędzie Skarbowym. Formę płacenia podatku musimy określić już w czasie rejestracji w CEIDG.

Księgowość to niezbędny element działalności gospodarczej. Może jednak sprawiać problem właścicielom przedsiębiorstw. Wymaga bowiem dopełniania nie jednej formalności, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z księgowością pełną. Jest to trudne przede wszystkim z powodu ciągle zmieniających się przepisów.

Mówiąc o księgowości trzeba pamiętać, że w każdej chwili nasza firma może zostać skontrolowana przez Urząd Skarbowy. Także biznesmenom zajmującym się prowadzeniem jej na własną rękę, polecamy skorzystanie z dobrego programu. Natomiast wszystkim decydującym się na usługi biura rachunkowego doradzamy, aby dobrze przemyśleć swój wybór i kierować się opinią innych, gdyż słynna zasada mówi, że mądry człowiek uczy się na swoich błędach, a człowiek inteligentny bierze pod uwagę również błędy cudze. 

Na czym polega pełna księgowość?
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: księgowość   prowadzenie księgowości   pełna księgowość  
20 maja 2014, 14:16

Pełna księgowość jest formą rozliczeń podatkowych obowiązującą sporą część spółek, w tym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawne i spółki akcyjne.

 

Tak zwana pełna księgowość wymaga sporego doświadczenia i dobrze zorganizowanego systemu księgowego. Warto wybrać taką firmę, która jest w stanie zapewnić nam przeprowadzanie wszystkich niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania firmy działań.

 

Taka firma będzie odpowiadać za wystawienie faktur, za trzymanie faktury, za zapłatę za fakturę, za wszystkie wpływ od klienta, a także za wypłatę zaliczki pracownikowi.

 

Księgowy w spółce z o.o. dokonuje w naszym umieniu zapłaty podatku, prowadzi też między innymi rozliczenia z bankami, przykładowo kredytów i hipotek, ewidencję magazynową zapasów i towarów, jak również ewidencję środków trwałych, przykładowo maszyn i urządzeń.

 

Dokonując wyboru odpowiedniego biura księgowego należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie w pracy w branży, rekomendacje klientów, a także (choć to nie powinno być podstawą wyboru) konkurencyjność cenową.

 

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: biuro rachunkowe   rachunkowość   księgowość   prowadzenie księgowości  
19 maja 2014, 09:15

Złożoność zagadnień podatkowych sprawia, że wielu przedsiębiorców zleca prowadzenie księgowości biurom rachunkowym. W związku z tym na rynku usług księgowych jest silna konkurencja. Co wziąć pod uwagę wybierając biuro rachunkowe?

 

Tradycyjnie rozumiana rachunkowość, to prowadzenie ewidencji dla celów podatkowych, np. podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz archiwizacja dokumentów finansowych.

 

Taka dokumentacja musi być składowana do chwili przedawnienia się zobowiązań wobec fiskusa (tzn. przez kolejne pięć lat podatkowych). Jednak w praktyce, usługi biur rachunkowych często wykraczają poza obszar tradycyjnie pojmowanej rachunkowości. Presja konkurencji rynkowej sprawia, że w ofercie takich firm coraz częściej pojawiają się następujące pozycje:

 

- szeroki zakres doradztwa (zakładanie firmy, optymalizacja kosztów, wybór formy opodatkowania),

- reprezentowanie przedsiębiorcy w toczących się postępowaniach podatkowych (po wcześniejszym uzyskaniu pełnomocnictwa procesowego),

- korygowanie błędów, które zostały popełnione przez inne biura lub samodzielnie rozliczającego się podatnika,

- narzędzia online do fakturowania i wglądu w operacje księgowe,

- weryfikacja i sporządzanie umów cywilnoprawnych,

- prowadzenie dokumentacji kadrowej,

- audyt dokumentacji firmowej.

 

Przed wyborem biura rachunkowego, warto sprawdzić czy wybrana firma zapewnia usługi z powyższej listy.

 

Warto przeszukać fora internetowe, na których użytkownicy różnych miast (czy to Krakowa, Warszawy, Katowic, Poznania – czy też z setek innych miejscowości) wymieniają opinie na temat rzetelności prowadzenia księgowości przez prosperujące tam biura.