Archiwum sierpień 2015


Księgi rachunkowe - otwarcie, prowadzenie,...
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: rachunkowość   księgowość   księgi rachunkowe  
21 sierpnia 2015, 10:04

Przedsiębiorstwa takie jak spółki z o.o. to firmy zobowiązane do prowadzenia pełnej rachunkowości. Księgowość taką metodą prowadzi się, otwierając księgi rachunkowe, na których dokonuje się ewidencji operacji gospodarczych, które pod koniec okresu sprawozdawczego się zamyka. 

 

 

 

Otwarcia księgi handlowej dokonuje się na: 

dzień rozpoczęcia działalności, 

dzień będący początkiem każdego następnego roku obrotowego, 

dzień zmiany formy prawnej, połączenia albo podziału jednostki, 

dzień rozpoczęcia likwidacji bądź postępowania upadłościowego. 

 

 

Księgi zamyka się natomiast na dzień: 

dzień zakończenia roku obrotowego, 

dzień zakończenia działalności oraz sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, 

dzień poprzedzający zmianę formy prawnej lub postawienia w stan likwidacji bądź upadłości. 

 

 

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest bardzo trudne. Wymaga rozległej wiedzy z zakresu księgowości. Bardzo przydatne jest wcześniejsze doświadczenia, a podstawą jest ciągle podążanie za zmieniającymi się przepisami prawnymi. Dlatego też jednostki zobowiązane do prowadzenia księgowości w tej formie, powinny decydować się na wybór dobrego biura rachunkowego. 

Konta księgowe
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
07 sierpnia 2015, 12:09

Prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie w formie ksiąg rachunkowych wiąże się z otwarciem kont księgowych, na których dokonuje się ewidencji dokonanych w jednostce operacji gospodarczych. 

 

Każde konto księgowe składa się z strony debetowej oraz kredytowej. W zależności od tego czy konto służy do księgowania operacji aktywnych lub pasywnych, zapisów dokonuje się po jednej stronie konta. Tak więc zmniejszenia składników aktywów oraz zwiększenia składników pasywów ewidencjonuje po stronie kredytowej (prawa strona konta). Natomiast po przeciwnej stronie zapisuje się kwoty operacji zwieszających stan aktywów oraz zmniejszających stan pasywów. 

 

Każde konto księgowe oprócz tego że, jest podzielone na dwie strony musi także posiadać numer, nazwę oraz być wykazane w zakładowym planie kont.  

 

Podczas zamykania kont księgowych dokonuje się sumowania zapisów po obu stronach konta, co stanowi obrót, natomiast różnica między obrotami jest saldem, które może być debetowe lub kredytowe.