Archiwum marzec 2015


Jakie podatki jest zobowiązany płacić...
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: opłaty   vat   podatki   podatki w firmie   pit   cit  
25 marca 2015, 11:17

Decydując się na założenie własnej firmy i biorąc pod uwagę opłacalno

ść tego przedsięwzięcia, trzeba wziąć pod uwagę stałe obowiązki związane z jej prowadzeniem. Do takich z nich należą m. in podatki. Każdy podatnik mobowiązek płacenia podatków, nie zależnie czy nasza działalność przynosi zyski.  

 

Przy płaceniu podatków należy pamiętać o terminowym wpłacaniu określonych kwot na konto urzędu skarbowego lub urzędu gminy.

  

Jakie podatki należy płacić podczas prowadzenia własnej firmy? 

Podatek od dochodów i obrotów 

Przedsiębiorca ma obowiązek płacenia podatku dochodowego – PIT: od osób fizycznych lub CIT: od os spółek kapitałowych, od dochodów jakie przedsiębiorca osiągnie ze sprzedaży towarów lub świadczonych usług.  

Podatek od nieruchomości 

Przedsiębiorcy, którzy dysponują własną nieruchomością np. gruntem, budynkiem, lokalem) i wykorzystują je na cele działalności gospodarczej są zobowiązani płacić od nich podatek. Podatek należy zapłacić do kasy gminnej.  

Podatek od środków transportu 

Ten podatek płacą przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność transportową. Dodatkowo do opłaty są zobowiązani Ci, którzy posiadają samochody ciężarowe. 

Podatek od umowy spółki i pożyczki 

Osoby zakładające spółkę muszą się liczyć z opłatami od czynności cywilnoprawnych. 

Podatek obrotowy VAT 

Każdy, kto sprzedaje towary i usługi musi płacić podatek VAT wynoszący 23%. 

Kiedy należy przejść na pełna księgowość?...
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: pełna księgowość   przejście na pełna księgowość   księgi rachunkowe  
16 marca 2015, 11:31

Prowadząc własna działalność gospodarczą czasem warto się zasta

nowić kiedy należy przejść z księgowości uproszczonej na pełna księgowość.  

Przejście na księgi rachunkowe obowiązuje każdego, kto przekroczył swoje dochody netto za ubiegły rok o pewną wartość. Limitem jest kwota 1,2 mln czyli przeliczając to na walutę polską wynosi ok. 5 010 600zł  

Pełna księgwość

 

Jak przejść na pełną księgowość? 

Przedsiębiorca, zgodnie z ustawą o rachunkowości, musi dokonać wielu czynności, które umożliwią mu przejście z uproszczonej księgowości na pełną. Aby przejść na księgi rachunkowe należy Twoim obowiązkiem będzie zgłoszenie naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym o założeniu księgi rachunkowej.  

 

 
 

Obowiązki przedsiębiorcy, decydujący się na stosowanie zasad rachunkowości:  

poinformowanie urzędu skarbowego o podjętej decyzji 

opracowanie dokumentacji opisującej zasady (politykę) rachunkow

ości 

zamknięcie księgi przychodów i rozchodów 

sporządzenie wykazu aktywów i pasywów 

otwarcie ksiąg rachunkowych. 

Outsourcing księgowy: czy to się opłaca?...
Autor: ekspert | Kategorie: Informacje 
Tagi: outsourcing księgowy   porady księgowe  
04 marca 2015, 15:11

Outsourcing na usługi księgowe to usługa coraz częściej wybierana przez przedsiębiorstwa. Czy warto się decydować na takie rozwiązanie?  

 
 

Definicja outsourcingu księgowego to nic innego, jak przekazywanie obsługi księgowej zewnętrznemu podmiotowi. Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zwiększenie i poprawienie efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki skorzystaniu z tej usługi przedsiębiorca może w pełni skupić się na kluczowych obszarach rozwoju i działalności własnej firmy.  

 

Korzyści płynące z outsourcingu księgowości:  

OBNIŻENIE KOSZTÓW: przedsiębiorca nie musi kupować drogiego systemu finansowo-księgowego. Przedsiębiorca ponosi stałe, miesięczne koszty.  

DOŚWIADCZENIE I PROFESJONALIZM- firma, która oferuje taką usługę, zatrudnia najlepszych pracowników na rynku. Firmy zdobywają doświadczenie w tej dziedzinie, poprzez współpracę z wieloma Klientami. Dzięki temu, taka firma poprawia swoją efektywność oraz potrafi sobie poradzić z najbardziej kryzysowymi sytuacjami.  

ZARZĄDZANIE RYZYKIEM- outsourcing księgowy jest to metoda na zabezpieczenie się przed ryzykiem błędów księgowych. Ryzyko realizowanych zleceń i konsekwencje za niezgodność z przepisami prawa bierze na siebie firma oferująca usługę.  

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU ZARZĄDU- przedsiębiorcy oraz zarząd nie musi angażować się w kontrolę jakości i efektywności kontroli jakości i efektywności pracy personelu księgowego. Nie będzie musiał także spędz czasu nad rozwiązaniem różnych problemów. Wszystkie czynności z zarządzeniem działem księgowym zostają kierowane na zewnątrz.

 

 

Powiązane wpisy:

Czy decydowac się na samodzielne prowadzenie księgowości